A finn húsvéti hagyományok sok mindenben különböznek a magyar hagyományoktól, ezért ebben a posztban most bemutatjuk, hogy milyen is egy finn húsvét. A magyar tradíciókhoz hasonlóan azonban Finnországban is megváltoztak a szokások, több hagyomány ma már kevésbé él.
Több, mint húsvét
A húsvét (pääsiäinen) Finnországban a vallási és modern hagyományok ünneplése mellett a tavaszról is szól, hiszen (jó esetben) ilyenkor látjuk a tavasz első jeleit Finnországban. Húsvétra az ország nagy részén a hó nagyjából elolvad, az idő melegszik, és a nap is többet süt.
Húsvétkor Magyarországhoz hasonlóan a nagypéntek és a húsvét hétfő is munkaszüneti nap, így a finnek is egy négynapos hétvégét élvezhetnek. A hosszú télnek köszönhetően ilyenkor Lappföldön még kevésbé a tavaszt ünneplik, sokkal inkább a síszezon egyik utolsó hétvégéjét élvezik azok, akik Lappföldre látogatnak a hosszú hétvégén.
Kis boszorkányok
Az egyik gyerekek által kedvelt hagyomány a halloween-i “csokit vagy csalunk”-hoz hasonlítható. Ilyenkor a gyerekek (elsősorban lányok) boszorkánynak (virpoja) öltözve járják a házakat virágvasárnap, és megáldják az ott élőket édességért cserébe. Bár Finnország nagy részén a húsvétot megelőző vasárnap gyűjtik az édességeket a gyerekek, az ország nyugati részén valószínűleg nagyszombaton találkozhatsz a boszorkányokkal.
A gyerekek saját készítésű “varázspálcát” (koivunoksa) használnak, amelyet barkaágból készítenek, és általában krepp papírral dekorálják. A kis boszorkányok a következőt mondják:
“Virvon, varvon, tuoreeks terveeks, tulevaks vuodeks; vita sulle, palkka mulle!”
(Ezzel a gallyal megáldalak egy friss és egészséges évért; gally neked, jutalom nekem!)
Húsvéthoz kapcsolható még, hogy az óvodákban és iskolákban (és otthon is) a gyerekek fűmagot (rairuoho) ültetnek kis dobozokba és figyelemmel követik, ahogy szépen lassan kinő a fű, ezzel is jelezve, hogy közeledik a tavasz. A húsvét előtti napokban pedig kis csibékkel és tojásokkal díszítik.
A furcsa ételek ünnepe
A húsvéti menü is nagyban különbözik a magyar hagyományoktól. Finnországban a sonka egyértelműen karácsonyi étel, húsvétkor sült bárány kerül az ünnepi asztalra. A finnek viszonylag ritkán esznek bárányt, van aki csak húsvétra tartogatja, ugyanis sokan nem engedhetik meg maguknak a hétköznapokban.
A báránynál sokkal különlegesebb a finnek húsvéti desszert felhozatala. A mämmi-t nehéz elfelejteni annak, aki már találkozott vele. Ez a furcsán kinéző desszert malátából és rozsból készül, és általában vaníliapudinggal vagy tejszínnel eszik. A mämmi megosztja az embereket, valaki vagy szereti vagy csak muszájból eszik belőle egyszer a húsvét során. Hagyományosan nagypénteken ették az emberek, ugyanis ilyenkor tilos volt főzni, a mämmi viszont napokkal előre elkészíthető.
A finnek másik hagyományos húsvéti desszertje a pasha, ami az angolok pudingjához hasonlítható. A pasha egy túrószerű tejtermékből készül (rahka), tojás, tejszín, cukor és vaj felhasználásával. Ízesítésként pedig gyümölcsöt, mandulát és fahéjat használnak leggyakrabban.
A finneknek van egy igazán különleges húsvéti édessége, amit a Fazer (finn csokimárka) készít minden évben. A Mignon csokitojás készítése során a csokit egy pici lyukon töltik bele egy valódi tojáshéjba. A csoki minden boltban megtalálható a húsvét előtti hetekben, mindenképpen kóstoljátok meg, ha Finnországban jártok. Vigyázzatok vele, mert a tojás tele van töltve csokival, ne járjatok úgy, mint sokunk, akik csak leharapták a felét és meglepődve tapaszalták, hogy ez bizony töltött tojás.
Tábortűz
A hiedelem szerint a gonosz elűzésére kiváló a szikra és a füst, ezért hatalmas tábortüzeket raktak a finnek, hogy elűzzék a gonoszt. A hagyományok szerint nagyszombaton gyújtják meg a tüzet, ma elsősorban Finnország Ostrobothnia területén elterjedt szokás.
Források
FinnishPod101. (2019). How to celebrate easter in Finland. FinnishPod101.
GoFinland. Easter in Finland is filled with witches, fun traditions and flavours. GoFinland.
HerFinland (2019). 6 funny Finnish easter traditions. HerFinland.
Jacky. (2017). Easter in Finland: treats & traditions. Nomad Epucareans.
This is FINLAND. (2018). Cuisine gets cute – and ugly – for Easter in Finland. This is FINLAND.
Weaver, F. (2013). Wandering witches welcome Finnish easter. This is FINLAND.