A következőben egy sorozatot indítunk, melyben a múlt héten, egészen pontosan március 16-án kezdődő érettségi vizsgák szerkezetével, feladataival ismerkedhettek meg.
Egy korábbi írásunkban már foglalkoztunk a finn érettségi általános bemutatásával Pár lényeges momentumot itt is újra megemlítünk. Többek között azt, hogy Finnországban nincs szóbeli vizsga, tehát ezekkel az írásbelikkel az érettségiző diákok számára be is fejeződik az érettségi. Viszont ha továbbtanulnak, akkor még a felvételi előttük áll. (Ha érdeklődtök iránta, írunk ezekről is.)
A finn érettségiző diákok 12 napon (március 6. – április 7. között) 27 tantárgyból tehetnek vizsgát.
Az anyanyelvi írásbeli az egyedüli, amelyet két különböző napon tartanak. Az érettségik nyitónapja az anyanyelvé (Finnországban ez két nyelvet jelent, finn és svéd), annak is az ún. szövegértési részéé, rá pár napra következik a szövegalkotási rész. A közbeeső napokon idegen (angol, francia, német, orosz, olasz, portugál, latin, számi) nyelvekből lehet ún. rövid, a mi fogalmaink szerint kb. középszintű vizsgát tenni. Egyébként még matematikából lehet kétféle szinten vizsgázni.
Most álljon itt a finn nyelv és irodalom tantárgy szövegértési részéből egy feladat. Két nagy témából kell választani egy-egy feladatot. Az egyik az ún. gyakorlati szöveg, a másik szépirodalmi és egyéb fikciós szövegek kategóriája. Mindkét részben két feladat van, tehát összesen négy téma közül kettőt kell választani és azt a rendelkezésre álló hat órában megírni. Elektronikusan, azaz számítógépen, net használata kizárva. 2019 áprilisától minden tantárgy érettségi vizsgája elektronikusan történik.
Az egyik konkrét feladat a négy közül:
Paulo Coelho: Az alkímista című regényének egy részlete alapján
– Elemezd a regényrészletben megjelenő szereplők egymáshoz való viszonyát kb. 2000 leütésnyi terjedelemben. (12 pont)
– Elemezd a regényrészlet szereplőinek világképét és gondolkodásmódját kb. 2500 leütésnyi terjedelemben. (18 pont)
Cikk: Fesler Beáta
Tanári minta
A ‘Tanári minta’ egy egymást kölcsönösen segítő szakmai közösség.
Közös céljaink:
– Szakmai fejlődés
– Megismerni és alkalmazni a finn és / vagy más oktatásban bevált módszereket, pszichológiát és folyamatokat
– Tudáscsere és információszerzés a finn oktatásról és sikereinek kulcsáról
– Felhívni a figyelmet a tanári szakma és tanárképzés fejlesztésének fontosságáról
– A jövőért oktatni és kipróbálni új oktatási módszereket, digitális eszközöket, alkalmazásokat
– Elősegíteni a magyar közoktatás alulról szerveződő fejlődésének megvalósítását